Staff

I have a question, who should I contact? Click HERE for more information.

Principal

Assistant Principal

Assistant Principal

Student Engagement Advocate

Tanya Crawford - Dean Assistant

Preschool

Christina Macnee - Facilitator

Sara Izzat Beck - Facilitator

Melissa Golden - Facilitator

Amanda Esa - PreK Para

Nour Izzat Beck- PreK Para

Lindy Born - PreK Para

Brittany Calvert - PreK ESS

6th Grade

Regina Strada - Literacy

Natalie Hotchkiss - Mathematics

John Kenyon - Social Studies

Robb Steven - Science

7th Grade

Theresa McBride - Literacy

Brittanie Phelps - Mathematics

Shelby Butler - Social Studies

Nicole Caratelli - Science

8th Grade

Sarah Williams - Literacy

William Gayhart - Mathematics

Rachel Mittelstadt - Social Studies

Jeff Miller - Science

Exploratories

Sam Olson - Theatre Arts

Kelly Ryan - Art

Krista Farver - Physical Education

Andra Kunz - Physical Education

Kim Culhane - Technology

Suley Hussain - Choir

Katherine Lewis - Band

Office Staff & Nurses Office

Irma Ruiz - Office Manager

Rebecca Dooley - Registrar/Clerk

Mirna Marquez - Clerk

Elva Munoz - Attendance Clerk

Lori Allen - Nurse

Melanie Ellis - Health Para

Teacher Partners/ELA

Tawnya Trail - Teacher Lead ELA

Erika Irvin - Literacy Teacher Partner

Monica Kirkegaard - Math Teacher Partner

Mental Health & Auxillary Staff

Dana Racz - Counselor K-4 720-640-9369

Lauren Hill - Counselor 5-8 720-640-6805

Counseling Website

Danielle Hansen - Social Worker 720-547-7127

Theresa Pacheco - Psychologist

Angie Christianson - Aurora Mental Health Liasion

Janet Buntrock - Buckley Liasion

Mackenzie James - Speech Pathologist

Amy Morrison - Speech Pathologist .3

Hannah Kinney - Occupational Therapist

Sherry Oakley - Assistive Technology

Melissa Sundberg - Physical Therapist

Todd Ostrom - Adapted Physical Education

Erin Kerr - Visually Impaired Teacher

Wendy Watson - Visually Impaired Teacher

Jordan Robinson- Visually Impaired Paraeducator

Jessica Benson - Teacher of the Deaf

Assessments

Kaleigh Glatfelter - Assessment Coordinator & Gifted and Talented Leader


Community Outreach

Tyler Hettich - Community Engagement Coordinator

Hilda Mier - Community Engagement Assistant Coordinator


IT Department

Kaleigh Glatfelter - Site Tech


Support Staff

Debbie Mortag - Media Educational Assistant

Corine Muehlhausen - Educational Assistant

Jennifer Fryer - Classroom Paraprofessional

Yurixza Espinoza Gomez - Classroom Paraprofessional

Robyn Smith - Technology & Assessment Paraprofessional

Danette Mozes - Kindergarten Paraprofessional

Kariann Kelly - ESS Paraprofessional

Cafeteria Staff

Michelle Cox - Kitchen Manager

Sandy Preciado

Martha Ponce

Lillie Chapman

Custodial Staff

Dolores Morales - Head Custodian

Alejandra Balbucna

Rosaura De Vallarete